Zakażenie HPV: jak to powodować raka szyjki macicy?

Kiedy kobieta jest narażona na płciowych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), jej układ odpornościowy zazwyczaj zapobiega wirusa robi poważne szkody. Jednak u niewielkiej liczby kobiet, wirus przetrwa lat. Ostatecznie, wirus może doprowadzić do konwersji normalnych komórek na powierzchni szyjki do komórek nowotworowych.

W pierwszym, komórki mogą wykazywać jedynie objawy zakażenia wirusowego. W końcu, komórki mogą wystąpić zmiany przedrakowe. Jest to znane jako śródnabłonkowej neoplazji szyjki macicy, który zazwyczaj jest oddalony spontanicznie. W niektórych przypadkach jednak, śródnabłonkowa neoplazja szyjki macicy może prowadzić do inwazyjnego raka szyjki macicy.

Nie jest jasne, dlaczego niektóre kobiety są bardziej narażone na rozwój raka szyjki macicy. Niektóre typy wirusa HPV są po prostu bardziej agresywne niż są inni. Palenie zwiększa ryzyko raka macicy.

Istnieją dwie szczepionki HPV dostępne – Gardasil i Cervarix. Oferują one ochronę przed kilku najgroźniejszych typów wirusa HPV. Gardasil jest dopuszczony do chłopców i mężczyzn, dziewcząt i kobiet w wieku od 9 do 26. Cervarix jest zatwierdzonych dla dziewcząt i kobiet w wieku od 9 do 25.

Jeśli jesteś aktywna seksualnie, najlepszym sposobem, aby zapobiec HPV i innych chorób przenoszonych drogą płciową jest pozostanie we wzajemnie monogamicznym związku z niezakażonych partnerów. W przeciwnym wypadku, gdy masz stosunek seksualny zawsze korzystania partnera prezerwatywy. Regularne badania przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy oraz zmian przedrakowych szyjki macicy jest ważne.

Z

wizyty u lekarza