utajona cukrzyca typu I u dorosłych (LADA): co to jest?

Późno ujawniającą się cukrzyca typu I u dorosłych (LADA) jest powolny postęp postać cukrzycy autoimmunologicznej. Podobnie jak cukrzyca typu 1, LADA występuje, ponieważ trzustka przestaje produkować odpowiednią insuliny, najprawdopodobniej z jakiejś “obraza”, który powoli niszczy komórki produkujące insulinę w trzustce. Ale w przeciwieństwie do cukrzycy typu 1, z LADA, często nie potrzebują insuliny przez kilka miesięcy do lat po tym, jak zdiagnozowano.

Wielu naukowców uważa, LADA, zwany cukrzycy typu 1,5, jest podtypem cukrzycy typu 1. Inni badacze uważają, cukrzyca występuje na kontinuum, a spada między LADA typu 1 i typu 2 cukrzycy.

Ludzie, u których zdiagnozowano LADA są zwykle w wieku powyżej 30. Ponieważ jesteśmy starsi, gdy zdiagnozowano niż jest to typowe dla kogoś z cukrzycą typu 1, a dlatego, że początkowo ich trzustki nadal produkować pewne ilości insuliny, osoby z LADA są często błędnie z cukrzycą typu 2.

Początkowo LADA może być zarządzany poprzez kontrolowanie poziomu glukozy we krwi za pomocą diety, zmniejszenia masy ciała, jeśli to właściwe, ćwiczenia oraz, ewentualnie, doustne leki. Ale jak organizm stopniowo traci zdolność do produkcji insuliny, w końcu będą potrzebne strzałów insuliny.

Jeśli już z rozpoznaną cukrzycą typu 2 i jesteś szczupły i aktywny fizycznie lub ostatnio schudła bez wysiłku, porozmawiaj z lekarzem o tym, czy aktualna leczenie jest nadal najlepszym dla Ciebie.

Potrzebne są dalsze badania przed Najlepszym sposobem leczenia LADA jest ustalone. Jeśli zdiagnozowano LADA, porozmawiaj z lekarzem o swoich najlepszych możliwości leczenia. Jak w przypadku każdego typu cukrzycy, trzeba bliską następczych w celu zminimalizowania progresji cukrzycy i potencjalnych powikłań.

Z