tętniaki wewnątrzczaszkowe Guide – przyczyny, objawy i metody leczenia

Co to jest?

Tętnice są tunele, że krew przemieszcza się dostać z serca do różnych części ciała. Tętniak jest wybrzuszenie w tętnicy, podobnie jak wypukłości, które pojawia się przy słabym miejscu węża, w którym ciśnienie wody popycha się tworzyć pęcherzyk. Podobnie jak bańki węża, obszar tętnicy, gdzie pojawia się tętniak jest słaby i ma potencjał, aby pęknięcie .; Tętniaki najczęściej występują w tętnicy, które wprowadzają krwi do mózgu. Tętniaki mózgu są również znane jako tętniaków wewnątrzczaszkowych lub tętniaków jagodowych (ponieważ większość czasu wyglądają jak małe okrągłe jagody). Występują one w 6% ludzi. Na ogół, większość tętniaków mózgu są małe i rzadko powodują objawy i mają bardzo małe ryzyko pęknięcia .; Kobiety częściej niż mężczyźni rozwijać tętniaków mózgu. Wywiad rodzinny w kierunku tętniaka zwiększa ryzyko wystąpienia jednego, tak jak jest starszy niż 50, obecnie palenie papierosów, posiadające wysokie ciśnienie krwi, a przy użyciu kokainy. Około 20% osób z tętniakiem mózgu jednego będzie miał co najmniej jeden .; Wiele chorób dziedzicznych również zwiększać ryzyko wystąpienia tętniaka, w tym; Zespół policystycznych nerek; Zespół Ehlersa-Danlosa; nerwiakowłókniakowatość; Pseudoxanthoma elasticum; Dziedziczna teleangiektazje krwotoczne; Alfa 1 antytrypsyny niedobór; Koarktacji aorty; Dysplazja włóknisto-mięśniowa; Guz; zespół Klinefeltera; Stwardnienie guzowate; Zespół Noonan jest; Niedobór alfa-glukozydazy

objawy

Większość tętniaków mózgu nie powodują objawów, dopóki nie pęknie. Gdy an pęknięcia tętniaka, to często powoduje krwawienie w mózgu, która jest stanem zagrożenia życia. Krwawienie w mózgu zwykle prowadzi do bardzo silnego bólu głowy (często określane jako “najgorszy ból głowy mojego życia”). Krótki utrata przytomności, nudności i wymioty, zaburzenia widzenia lub sztywność karku może towarzyszyć ból głowy. Jeśli wystąpią takie objawy, należy zadzwonić pod numer 911 lub dostać się na pogotowie jak najszybciej .; Bardzo duży tętniak może powodować objawy zanim pęknie, w tym: bóle powyżej za okiem, drętwienie, osłabienie lub paraliż po jednej stronie twarzy, rozszerzonych źrenicach i zaburzenia widzenia .; Diagnoza; Nie ma ścisłych wytycznych dotyczących który powinien być zbadany pod kątem obecności tętniaka mózgu. Oczywiście, każda osoba, która miała krwawienia do mózgu będzie testowane. Inne powody, aby kontynuować badania obejmują; ocena nowego, silnego bólu głowy, który bardzo różni się od wcześniejszych bólów głowy, zwłaszcza jeśli jest sztywność karku lub zamieszanie; mające pewne choroby genetyczne, takie jak choroby policystycznych nerek; posiadające dwie lub więcej krewnych z historią pękniętych tętniaków.

Diagnoza

Nie ma ścisłych wytycznych dotyczących który powinien być zbadany pod kątem obecności tętniaka mózgu. Oczywiście, każda osoba, która miała krwawienia do mózgu będzie testowane. Inne powody, aby kontynuować badania m.in.

Jak długo to trwa?

Raz w formach tętniaka mózgu, pozostaje do końca życia, chyba że zostanie usunięty chirurgicznie lub wybuchy.

Jak uniknąć tego stan zdrowia

Naukowcy nie zorientowali się, jak zapobiec tętniaków mózgu. Można jednak zmniejszyć ryzyko rozwoju tętniaków przez nie używania tytoniu i utrzymanie ciśnienia krwi w normie.

Jak leczyć to schorzenie

Jeśli tętniak zostanie znaleziony, zanim pęknie, neurochirurg pomoże Ci zdecydować, czy powinien być on traktowany. Ogólny stan zdrowia, wielkość tętniaka, a jego lokalizacja są wszystkie ważne czynniki w tej decyzji. Jeśli tętniak pękł, zabieg jest zdecydowanie konieczne.

Kiedy wizyta u lekarza

Jeśli występują bardzo poważne, out-of-the-zwykłym bólem głowy, należy zadzwonić pod numer 911 lub dostać się do izby przyjęć. Tętniak mogły wybuchnąć w mózgu. Krótki utrata przytomności, nudności i wymioty, zaburzenia widzenia lub sztywność karku może towarzyszyć ból głowy.

Rokowanie

Nieuszkodzonego tętniak nie może powodować problemy lub objawy. Tętniaka wybuch, jednak może być śmiertelne lub spowodować poważne problemy zdrowotne, takie jak