śródmiąższowe choroby płuc

został uznany za najlepszy szpital Pulmonologii w kraju do 2015-2016 przez US News & World Report.

Śródmiąższowe (in-TUR-STISH-ul) choroby płuc opisano dużą grupę schorzeń charakteryzujących się postępującym bliznowacenie tkanki płuc pomiędzy i wspieranie pęcherzyków. Bliznowacenie związane z śródmiąższowej choroby płuc może powodować postępującą sztywność płuc, ostatecznie wpływa na zdolność do oddychania i uzyskać wystarczającej ilości tlenu do krwi.

Śródmiąższowe choroby płuc mogą być ogólnie podzielić na znanych i nieznanych przyczyn. Najczęstsze przyczyny to znane lub autoimmunologicznych chorób reumatologicznych, narażenia zawodowe i organiczne, leki i promieniowanie. Śródmiąższowe choroby płuc o nieznanej przyczynie dominują idiopatycznego włóknienia płuc, specyficznego i postępującego zwłóknienia płuc, a następnie idiopatycznych śródmiąższowych zapaleń płuc, takich jak niespecyficzne śródmiąższowe zapalenie płuc (NSIP) i sarkoidozy.

Gdy występuje bliznowacenie płuc, to na ogół nieodwracalne. Leki mogą spowolnić uszkodzenia śródmiąższowej choroby płuc, ale wiele osób nigdy nie odzyska pełnego wykorzystania ich płuc. Przeszczep płuc jest opcją dla niektórych ludzi, którzy pogarszających śródmiąższowej choroby płuc, pomimo leczenia.