Nietolerancja laktozy

Osoby z nietolerancją laktozy są w stanie w pełni strawić cukier (laktozę) w mleku. W wyniku tego, że mają biegunkę, wzdęcia i gazu po jedzenie lub picie produktów mlecznych. Stan, który jest nazywany również laktozę złego wchłaniania, zwykle nieszkodliwe, ale jego objawy mogą być niewygodne.

Niedobór laktazy – enzymu wytwarzanego w jelicie cienkim – jest zazwyczaj odpowiedzialne za nietolerancję laktozy. Wiele osób ma niski poziom laktazy, ale są w stanie strawić produkty mleczne bez problemów. Jeśli faktycznie nie tolerują laktozy, choć swoją niedoborem laktazy prowadzi do objawów po jesz nabiału.

Większość osób z nietolerancją laktozy mogą zarządzać warunek, bez konieczności rezygnacji z wszystkich nabiału.

Objawy nietolerancji laktozy rozpoczyna się zazwyczaj od 30 minut do dwóch godzin po jedzeniu lub picia pokarmów zawierających laktozę. Typowe objawy to m.in.

Umówić się z lekarzem, jeśli mają często objawy nietolerancji laktozy po spożyciu pokarmów mlecznych, szczególnie jeśli martwisz się o uzyskanie wystarczającej ilości wapnia.

Kiedy udać się do lekarza

Nietolerancja laktozy występuje, gdy jelito cienkie nie produkuje wystarczającej ilości enzymu (laktazy) do trawienia cukru mlecznego (laktozy).

Pierwotne nietolerancja laktozy

Normalnie, laktazy obraca cukier mleczny do dwóch prostych cukrów – glukozy i galaktozy, – które są wchłaniane do krwioobiegu przez błonę śluzową jelita.

Jeśli niedobór laktazy, laktoza w twoich ruchów spożywczych do okrężnicy zamiast być przetwarzane i wchłania. W jelicie grubym, normalne bakterie interakcji z niestrawione laktozy, co powoduje objawy nietolerancji laktozy.

Istnieją trzy typy nietolerancji laktozy. Różne czynniki powodują niedobór laktazy leżących u podstaw każdego typu.

Jest to najbardziej popularny rodzaj nietolerancji laktozy. Ludzie, którzy rozwijają pierwotnej nietolerancji laktozy rozpocząć życie produkuje mnóstwo laktazy – konieczność dla niemowląt, które popadły wszystkie swoje żywienie z mleka. Gdy dzieci zastąpić mleko z innych produktów spożywczych, ich produkcja laktazy zwykle zmniejsza się, lecz pozostaje na tyle wysoki, aby przetrawić ilości nabiału w typowej diecie dorosłych.

Wtórna nietolerancja laktozy

W pierwotnej nietolerancji laktozy, produkcja laktazy gwałtownie spada, dzięki czemu produkty mleczne trudne do strawienia przez dorosłości. Pierwotne nietolerancja laktozy jest uwarunkowana genetycznie, występujące w dużej części osób z Afryki, Azji lub Hiszpanie pochodzenie. Warunkiem jest również powszechne wśród tych z Morza Śródziemnego i południowej pochodzenia europejskiego.

Ta forma nietolerancji laktozy występuje, gdy jelito cienkie zmniejsza produkcję laktazy po choroba, uraz lub zabieg chirurgiczny obejmujący swoją jelita cienkiego. Wśród chorób związanych z wtórnym nietolerancji laktozy choroba trzewna, przerost bakteryjny i choroba Crohna. Leczenie zaburzeń leżących u może przywrócić poziom laktazy i poprawy objawów podmiotowych i przedmiotowych, choć może to potrwać.

Jest to możliwe, ale rzadko, bo dzieci rodzą się z nietolerancją laktozy spowodowanej całkowitym brakiem aktywności laktazy. To zaburzenie jest przekazywana z pokolenia na pokolenie we wzór dziedziczenia nazywa autosomalny recesywny, co oznacza, że ​​zarówno matka i ojciec musi przekazać tego samego wariantu genu dla dziecka mogą być naruszone. Wcześniaki mogą mieć również nietolerancja laktozy z powodu niewystarczającego poziomu laktazy.

Czynniki, które mogą sprawić, że Ty lub Twoje dziecko bardziej podatne na nietolerancję laktozy m.in.

Zacznij od wizyty u lekarza rodzinnego lub lekarza ogólnego, jeżeli masz oznaki lub objawy sugerujące może być nietolerancja laktozy. Ponieważ terminy mogą być krótkie, jest to dobry pomysł, aby być przygotowanym na wizyty. Oto kilka informacji, które pomogą Ci przygotować się i wiem, czego oczekiwać od lekarza.

Wrodzona nietolerancja laktozy lub rozwojowej

Pytania, które warto poprosić lekarza o nietolerancji laktozy m.in.

Śledzić codziennej porcji różnych produktów mlecznych, w tym mleko, lody, jogurt i twaróg, wraz z, gdy je masz i co jesz z nimi. Ponadto należy poinformować lekarza, które nabiału, w jakich ilościach, mogą dać objawy. Ta informacja może pomóc lekarzowi postawić diagnozę.

Jeśli uważasz, że masz nietolerancję laktozy, spróbuj cięcia nabiału z diety na kilka dni, aby zobaczyć, czy złagodzić objawy. Poinformować lekarza, jeśli objawy się lepiej w dni, że nie masz produktów mlecznych.

Lekarz może podejrzewać nietolerancję laktozy na podstawie objawów i reakcji pacjenta na zmniejszenie ilości produktów mlecznych w diecie. Lekarz może potwierdzić diagnozę przeprowadzenie jednej lub więcej spośród następujących testów

Obecnie nie ma sposobu, aby zwiększyć produkcję w organizmie laktazy, ale zazwyczaj można uniknąć dyskomfortu nietolerancji laktozy przez

Z pewną metodą prób i błędów, może być w stanie przewidzieć reakcji organizmu na różnych pokarmów zawierających laktozę i dowiedzieć się, ile można jeść ani pić bez uczucia dyskomfortu. Niewiele osób ma taką nietolerancję laktozy ciężkie, że trzeba wyciąć wszystkie produkty mleczne i uważać na niemlecznych żywności lub leków zawierających laktozę.

Co możesz zrobić

Ograniczenie nabiału nie znaczy, że nie może uzyskać wystarczająco dużo wapnia. Wapnia występuje w wielu produktach żywnościowych, takich jak:

Należy również upewnić się, że masz wystarczająco dużo witaminy D, która jest zwykle dostarczany w ufortyfikowanego mleka. Jaja, wątroba i jogurt zawierają również witaminy D, a Twój organizm wytwarza witaminę D, gdy spędzają czas w słońcu. Nawet bez ograniczania pokarmów mlecznych, choć wielu dorosłych nie uzyskać wystarczającej ilości witaminy D. Porozmawiaj z lekarzem o przyjmowanie witaminy D i wapnia suplementów, aby się upewnić.

Co można zrobić w międzyczasie

Większość osób z nietolerancją laktozy mogą korzystać niektóre produkty mleczne bez objawów. To może być możliwe, aby zwiększyć tolerancję na produktach mlecznych, stopniowo wprowadzając je do swojej diety. Niektórzy ludzie uważają, że mogą one tolerować pełne tłuszczu produkty mleczne, takie jak mleko pełne i ser, łatwiej niż produkty mleczne bez lub o obniżonej zawartości tłuszczu.

Sposobów, aby zmienić swoją dietę, aby zminimalizować objawy nietolerancji laktozy m.in.

Probiotyki są żywymi organizmami obecne w jelitach, które pomagają w utrzymaniu zdrowego układu pokarmowego. Probiotyki dostępne jako aktywny lub “na żywo” w niektórych kulturach jogurty i jako suplementy w kapsułkach są również dostępne. Czasami są one wykorzystywane do zaburzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak biegunka i zespół jelita drażliwego. Mogą one również pomagają organizmowi trawić laktozy. Probiotyki są ogólnie uważane za bezpieczne i może warto spróbować, jeśli inne metody nie pomagają.

wizyty u lekarza

Utrzymanie dobrego odżywiania

produkty mleczne Limit