niedoczynność tarczycy (niedoczynność tarczycy) choroba

Niedoczynność tarczycy (niedoczynność tarczycy) jest stanem, w którym twoja tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości niektórych ważnych hormonów.

Kobiety, zwłaszcza te starsze niż 60 lat, są bardziej narażone na niedoczynność tarczycy. Niedoczynność tarczycy zaburza normalną równowagę reakcji chemicznych w organizmie. Rzadko powoduje objawy na wczesnym etapie, lecz w czasie, bez leczenia tarczycy mogą powodować szereg problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, ból stawów, niepłodności i choroby serca.

objawy

Dobrą wiadomością jest to, że dokładne badania czynnościowe tarczycy są dostępne do diagnozowania niedoczynności tarczycy, a leczenie niedoczynności tarczycy z syntetycznego hormonu tarczycy jest zwykle prosta, bezpieczna i skuteczna gdy lekarz znaleźć właściwą dawkę.

Zmęczenie; Zwiększona wrażliwość na zimno; Zaparcie; Sucha skóra; Przybranie na wadze; Puffy twarzy; Chrypka; Słabe mięśnie; Podwyższony poziom cholesterolu we krwi; bóle mięśniowe, bolesność i sztywność; Ból, sztywność i obrzęk stawów; Cięższe od normalnych lub nieregularne miesiączki; Rzednące włosy; Spowolnione tętno; Depresja; zaburzenia pamięci

Oznaki i objawy niedoczynności się różnić, w zależności od stopnia niedoboru hormonu. Ale ogólnie, wszystkie błędy, które mają tendencję do rozwijania się powoli, często przez wiele lat.

Na początku może ledwo zauważy objawy niedoczynności tarczycy, takie jak zmęczenie i przyrost masy ciała, lub może po prostu przypisują im starzeje. Ale jak twój metabolizm jest nadal powolny, można rozwinąć bardziej oczywiste oznaki i objawy. objawy niedoczynności tarczycy objawy mogą obejmować

Przy niedoczynności tarczycy nie jest leczona, objawy mogą stopniowo stają się bardziej dotkliwe. Stała stymulacja tarczycy, aby zwolnić więcej hormonów może prowadzić do powiększonej tarczycy (wole). Ponadto, można stać się bardziej zapomina, procesy myślowe mogą spowolnić lub może czuć się przygnębiony.

Zażółcenie skóry i białek oczu (żółtaczka). W większości przypadków ta występuje, gdy wątroba dziecka nie może metabolizowania substancji zwanej bilirubina, która zwykle stanowi gdy organizm przetwarza starych lub uszkodzonych krwinek czerwonych .; Częste zadławienie .; Duży, wystający język .; Podpuchnięte wygląd na twarzy.

Zaawansowane niedoczynność tarczycy, znany jako Myxedema, występuje rzadko, ale kiedy to nastąpi może stanowić zagrożenie dla życia. Oznaki i objawy to niskie ciśnienie krwi, osłabienie oddechu, obniżenie temperatury ciała, brak reakcji, a nawet śpiączka. W skrajnych przypadkach, obrzęk śluzowaty mogą być śmiertelne.

Zaparcie; Słabe napięcie mięśni; nadmierna senność

przyczyny

Choć niedoczynność tarczycy dotyka najczęściej w średnim wieku i starsze kobiety, każdy może rozwijać się stan, w tym dzieci. Początkowo dzieci rodzi się bez tarczycy lub z gruczołu, który nie działa poprawnie może mieć kilka oznaki i objawy. Kiedy noworodki mają problemy z niedoczynnością tarczycy, problemy mogą obejmować

Ponieważ choroba postępuje, niemowlęta mogą mieć problemy z podawaniem, a może nie rosnąć i rozwijać się normalnie. Mogą one również mieć

Przy niedoczynności tarczycy u noworodków nie jest leczona, nawet łagodne przypadki mogą prowadzić do ciężkiego upośledzenia fizycznego i psychicznego.

Ogólnie rzecz biorąc, dzieci i młodzieży, którzy rozwijają niedoczynność tarczycy mają takie same objawy i symptomy, jak dorośli, ale może również wystąpić

Skonsultować się z lekarzem, jeśli czujesz się zmęczony, bez powodu lub którykolwiek z innych oznak lub objawów niedoczynności tarczycy, takich jak suchość skóry, blady, obrzęk twarzy, zaparcia lub ochrypłym głosem.

Czynniki ryzyka

Trzeba także, aby zobaczyć się z lekarzem w celu okresowego testowania swojej funkcji tarczycy, jeśli miałem poprzednią operację tarczycy; Leczenie radioaktywnych jodu lub anty-tarczycy leków; lub radioterapia do głowy, szyi lub górnej części klatki piersiowej. Jednak może to potrwać lata, a nawet dziesięciolecia, zanim którykolwiek z tych zabiegów lub procedur spowodować niedoczynność tarczycy.

Słaby wzrost, w wyniku niskiego wzrostu; Opóźniony rozwój zębów stałych; Opóźnionego dojrzewania; Słaby rozwój umysłowy

komplikacje

Jeśli masz wysoki poziom cholesterolu we krwi, należy porozmawiać z lekarzem o tym, czy niedoczynność tarczycy może być przyczyną. A jeśli odbiera terapię hormonalną niedoczynności tarczycy, harmonogram wizyty kontrolne tak często, jak zaleci to lekarz. Początkowo, ważne jest, aby upewnić się, że jest odpowiednia dawka leku. I w miarę upływu czasu, dawkę trzeba może się zmienić.

Choroby autoimmunologiczne. Ludzie, którzy rozwijają konkretnej choroby zapalnej zwany Hashimoto mają najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy. Zaburzenia autoimmunologiczne występują, gdy układ odpornościowy wytwarza przeciwciała, które atakują własne tkanki. Czasami proces ten obejmuje swoją tarczycę. Naukowcy nie są pewni, dlaczego organizm produkuje przeciwciała przeciwko sobie. Niektórzy uważają, że wirus lub bakteria może wywołać reakcję, podczas gdy inni uważają to wada genetyczna może być zaangażowana. Najprawdopodobniej, choroby autoimmunologiczne wynikają z więcej niż jednego czynnika. Ale jednak to nastąpi, przeciwciała te wpływają na zdolność tarczycy do produkcji hormonów .; Leczenie nadczynności tarczycy. Ludzie, którzy produkują zbyt dużo hormonu tarczycy (nadczynność tarczycy) są często traktowane z jodem radioaktywnym lub anty-tarczycy leki w celu zmniejszenia i znormalizować swoją funkcję tarczycy. Jednakże, w niektórych przypadkach leczenia nadczynności tarczycy mogą spowodować trwałe tarczycy .; chirurgii tarczycy. Usuwanie wszystkich lub znacznej części tarczycy może zmniejszyć lub wstrzymać produkcję hormonów. W takim przypadku trzeba wziąć hormon tarczycy życia .; Radioterapia. Promieniowanie stosowane w leczeniu nowotworów głowy i szyi może mieć wpływ na tarczycę i może prowadzić do niedoczynności tarczycy .; Leki. Wiele leków może przyczynić się do niedoczynności tarczycy. Jednym z takich leków jest litu, który jest stosowany w leczeniu pewnych zaburzeń psychicznych. Jeśli przyjmujesz leki, poproś lekarza o jego wpływ na tarczycy.

Twoja tarczyca znajduje się u podstawy szyi, tuż poniżej jabłka Adama.

Choroba wrodzona. Niektóre dzieci rodzą się z wadliwym tarczycy lub bez tarczycy. W większości przypadków, tarczyca nie rozwijały się normalnie z nieznanych powodów, ale niektóre dzieci mają dziedzicznej postaci choroby. Często dzieci z wrodzoną niedoczynnością tarczycy wyglądać normalnie po urodzeniu. To jeden z powodów, dlaczego większość stanów wymaga teraz przesiewowych noworodków tarczycy .; zaburzenia przysadki. Stosunkowo rzadko przyczyną niedoczynności tarczycy jest brak przysadkę mózgową do produkcji wystarczającej ilości hormonu tyreotropowego (TSH) – zwykle z powodu łagodnego guza przysadki .; Ciąża. Niektóre kobiety rozwijają niedoczynność tarczycy w czasie ciąży (poporodowej tarczycy) lub później, często dlatego, że produkują przeciwciała przeciwko własnej tarczycy. Nieleczona niedoczynność tarczycy zwiększa ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu i stan przedrzucawkowy – warunek, który powoduje znaczny wzrost kobiety ciśnienia krwi w ciągu ostatnich trzech miesięcy ciąży. Może również mieć poważny wpływ rozwijającego się płodu .; Niedobór jodu. Ślad jodu mineralnych – znaleziono przede wszystkim owoce morza, wodorostów, roślin uprawianych w glebie bogatej w jod i soli jodowanej – jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy. W niektórych częściach świata, niedobór jodu jest powszechne, ale dodanie jodu soli kuchennej praktycznie wyeliminować ten problem, w Stanach Zjednoczonych. Z drugiej strony, biorąc w zbyt dużej ilości jodu może powodować niedoczynność tarczycy.

Diagnoza

Gdy twoja tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów, równowagi reakcji chemicznych w organizmie może być zdenerwowany. Może być wiele przyczyn, w tym choroby autoimmunologiczne, do leczenia nadczynności tarczycy, radioterapii i chirurgii tarczycy pewnych leków.

Twoja tarczyca jest mała, w kształcie motyla gruczoł położony u podstawy przedniej części szyi, tuż pod jabłkiem Twojego Adama. Hormonów produkowanych przez tarczycę – trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4) – mają ogromny wpływ na zdrowie, wpływając na wszystkie aspekty swojego metabolizmu. Twierdzą oni, tempo, w jakim organizm wykorzystuje tłuszcze i węglowodany, pomaga kontrolować temperaturę ciała, wpływają na tętno i pomaga regulować produkcję białek.

Czy kobiety w wieku powyżej 60 roku życia; Masz chorobę autoimmunologiczną; Mają historię rodzinną choroby tarczycy; Mają inne choroby autoimmunologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów i toczeń, przewlekłego stanu zapalnego; Było leczonych jodem radioaktywnym lub anty-tarczycy leków; Odebrane promieniowanie na swojej szyi i górnej części klatki piersiowej; Po operacji tarczycy (częściowe wycięcie tarczycy); Zostały ciąży lub dostarczyć dziecko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy

Niedoczynność tarczycy powoduje gdy tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów. Niedoczynność tarczycy może być spowodowane szeregiem czynników, w tym

Wole. Stała stymulacja swojej tarczycy, aby zwolnić więcej hormonów może spowodować, że gruczoł stać się większy – stan znany jako wola. zapalenie tarczycy Hashimoto jedną z najczęstszych przyczyn Wole. Chociaż generalnie nie niewygodne, duże wole może wpłynąć na wygląd i może kolidować z połykaniem lub oddychaniem .; Problemy sercowe. Niedoczynność tarczycy może być również związane ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, głównie z powodu wysokiego poziomu lipoprotein o małej gęstości (LDL) cholesterolu – “złego” cholesterolu – może wystąpić u osób z niedoczynnością tarczycy. Nawet subkliniczną niedoczynność tarczycy, łagodny lub wczesną postać niedoczynności tarczycy, w których objawy nie zostały jeszcze rozwinięty, może powodować wzrost stężenia cholesterolu całkowitego i upośledzać zdolność pompowania serca. Niedoczynność tarczycy może prowadzić również do rozszerzonej serca i niewydolności serca .; Problemy ze zdrowiem psychicznym. Depresja może wystąpić na początku niedoczynności tarczycy i może stać się bardziej dotkliwe w miarę upływu czasu. Niedoczynność tarczycy może również spowodować spowolnienie funkcjonowania psychicznego .; Neuropatia obwodowa. Długoterminowa niekontrolowana niedoczynność tarczycy może spowodować uszkodzenie nerwów obwodowych – nerwy, które przenoszą informacje z mózgu i rdzenia kręgowego do reszty ciała, na przykład, ramionach i nogach. Oznaki i objawy neuropatii obwodowej mogą obejmować ból, drętwienie i mrowienie w strefie dotkniętej uszkodzeniem nerwów. Może to również spowodować osłabienie lub utratę kontroli mięśniowej mięśni .; Myxedema. To rzadkie, zagrażające życiu stan jest wynikiem długoterminowej, nierozpoznaną niedoczynnością tarczycy. Jej objawy obejmują intensywne zimno nietolerancji i senność a następnie głębokim letargu i nieświadomości. Obrzęk śluzowaty śpiączka mogą być wywołane przez leki uspokajające, zakażenia lub innego stresu na organizm. Jeśli masz oznaki lub objawy Myxedema, trzeba pilnej pomocy medycznej .; Bezpłodność. Niski poziom hormonu tarczycy mogą zakłócać owulacji, co upośledza płodność. Ponadto, niektóre z przyczyn tarczycy – takie jak zaburzenia autoimmunologiczne – może również niekorzystnie wpływać na płodność .; Wady wrodzone. Dzieci urodzone przez kobiety z nieleczoną chorobą tarczycy mogą mieć zwiększone ryzyko wad wrodzonych niż w maju niemowląt urodzonych przez zdrowych matek. Dzieci te są również bardziej skłonne do poważnych problemów intelektualnych i rozwojowych. Niemowlęta z nieleczoną niedoczynność tarczycy obecna od urodzenia są narażone na poważne problemy zarówno z rozwoju fizycznego i psychicznego. Ale jeśli ten warunek jest zdiagnozowana w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia, szanse na prawidłowy rozwój są doskonałe.

Rzadziej, niedoczynność tarczycy mogą prowadzić z jednej z następujących

Chociaż każdy może rozwijać się niedoczynność tarczycy, jesteś na zwiększone ryzyko, jeśli

Zwiększony apetyt; Bezsenność; Palpitacje serca; Drżenie

Leczenie

Nieleczona niedoczynność tarczycy może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych

Suplementy żelaza i witamin, które zawierają żelazo; cholestyramina; wodorotlenek glinu, które znajdują się w niektórych leków zobojętniających kwas solny; suplementy wapnia

Ponieważ niedoczynność tarczycy występuje częściej u kobiet starszych, niektórzy lekarze zalecają, że starsze kobiety są pod kątem zaburzeń podczas rutynowych badań rocznych fizycznych. Niektórzy lekarze zalecają także kobiet w ciąży lub planują zajście w ciążę należy badać na niedoczynność tarczycy.

Generalnie, lekarz może sprawdzić na niedoczynność tarczycy jeśli pacjent czuje się coraz bardziej zmęczony, masz skóry, zaparcia i przyrost masy suchej lub mieli wcześniejsze problemy z tarczycą albo wole.

Medycyna alternatywna

Rozpoznanie opiera się na niedoczynność tarczycy objawy i wyniki badań krwi, które mierzą poziom TSH, a czasem poziom hormonów tarczycy tyroksyny. Niski poziom tyroksyny i wysokim poziomem TSH wskazuje na niedoczynność tarczycy. To dlatego, że przysadka mózgowa produkuje więcej TSH w celu stymulować tarczycę do produkcji większej ilości hormonu tarczycy.

W przeszłości lekarze nie byli w stanie wykryć niedoczynność tarczycy, aż objawy były dość zaawansowane. Ale za pomocą czułego testu TSH, lekarze są w stanie zdiagnozować zaburzenia tarczycy znacznie wcześniej – często zanim wystąpią objawy. Ponieważ test TSH jest najlepszym testem przesiewowym, lekarz może sprawdzić TSH pierwszy i postępuj zgodnie z badaniem hormonów tarczycy w razie potrzeby. Badania TSH również odgrywają ważną rolę w zarządzaniu niedoczynność tarczycy. Pomagają lekarz ustalić właściwą dawkę leku, zarówno na początku i na przestrzeni czasu.

Uważaj na wszelkie ograniczenia wstępnie termin. Kiedy dokonać mianowania pamiętać, aby zapytać, czy jest coś, co trzeba zrobić z góry .; Zanotować żadnych objawów jesteś doświadcza, nawet jeśli wydają się niezwiązane z powodu zostały zaplanowane mianowania .; Zanotuj kluczowych danych osobowych, w tym takie rzeczy jak ostatnie zmiany życia, czy dużych naprężeń .; Zrób listę wszystkich leków, witamin i suplementów, które bierzesz .; Weź członka rodziny lub przyjaciela wraz, jeśli to możliwe. Ktoś, kto towarzyszy może pamiętasz coś, czego brakowało lub zapomniałem .; Spisz listę pytań, aby zwrócić się do lekarza.

Przygotowanie na spotkanie

Ponadto, badania TSH są używane, aby pomóc zdiagnozować stan zwany subkliniczną niedoczynność tarczycy, która zazwyczaj nie powoduje biernego oznaki lub objawy. W tym stanie, masz prawidłowy poziom we krwi trójjodotyroniny i tyroksyny, ale wyższe niż normalne poziomy TSH.

Dowiedz się więcej o Niedoczynność tarczycy (niedoczynność tarczycy)

Standardowe leczenie niedoczynności tarczycy obejmuje codzienne stosowanie syntetycznego hormonu tarczycy lewotyroksyny (Levothroid, synthroid, inne). Ten lek doustny przywraca odpowiedni poziom hormonów, odwrócenie objawów niedoczynności tarczycy.

Jednego do dwóch tygodni po rozpoczęciu leczenia, zauważysz, że czujesz się mniej zmęczona. Lek również stopniowo obniża podwyższony poziom cholesterolu przez chorobę i może odwrócić żadnego przyrostu masy ciała. Leczenie lewotyroksyny jest zazwyczaj przez całe życie, ale dlatego, że dawki mogą być potrzebne zmiany, lekarz może co roku, aby sprawdzić swój poziom TSH.

Aby ustalić właściwą dawkę lewotyroksyny początkowo lekarz na ogół sprawdza swój poziom TSH po dwóch do trzech miesięcy. Nadmierne ilości hormonu może powodować działania niepożądane, takie jak

Więcej o Niedoczynność tarczycy (niedoczynność tarczycy)

Jeśli masz chorobę wieńcową lub ciężką niedoczynność tarczycy, lekarz może rozpocząć leczenie przy mniejszej ilości leków i stopniowo zwiększać dawkę. Progressive hormonalnej pozwala serce, aby dostosować się do zwiększenia metabolizmu.

Lewotyroksyny powoduje prawie żadnych skutków ubocznych przy stosowaniu w odpowiedniej dawce i jest stosunkowo tani. W przypadku zmiany marki, należy poinformować lekarza, aby upewnić się, że wciąż odbiera właściwą dawkę. Nie należy również pomijać dawki ani przerywać przyjmowania leku, ponieważ czujesz się lepiej. Jeśli tak, objawy niedoczynności będzie stopniowo powracać.

Niektóre leki, suplementy, a nawet niektóre pokarmy mogą wpływać na zdolność do absorbowania lewotyroksynę. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli jesz duże ilości produktów sojowych lub dietę bogatą w błonnik lub przyjmować inne leki, takie jak

Jeśli masz subklinicznej niedoczynności tarczycy, leczenie omówić z lekarzem. Na relatywnie niewielki wzrost stężenia TSH, to prawdopodobnie nie skorzystają z terapii hormonalnej tarczycy, a leczenie może być nawet szkodliwe. Z drugiej strony, na wyższy poziom TSH, hormony tarczycy mogą poprawić swój poziom cholesterolu, zdolność pompowania serca i poziomu energii.

Chociaż większość lekarzy zaleca syntetycznej tyroksyny, naturalne ekstrakty zawierające hormony tarczycy pochodzące z gruczołów tarczycy świń są dostępne. Produkty te zawierają zarówno tyroksyny i trójjodotyroniny. Syntetyczne leki tarczycy tyroksyny zawierają tylko i trójjodotyroniny organizm potrzebuje pochodzi od tyroksyny.

Wyciągi są dostępne jedynie na receptę i nie powinny być mylone z gruczołów koncentratów naturalnych produktów spożywczych sprzedawanych w sklepach. Produkty te nie są regulowane przez Food and Drug Administration, a ich moc i czystość nie jest gwarantowana.

Będziesz prawdopodobnie zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego lub lekarza ogólnego. W niektórych przypadkach konieczne może być skierowanie do lekarza, który specjalizuje się w gruczoły wydzielające hormon organizmu (endokrynolog).

Poniższe informacje pomogą Ci przygotować się na wizytę, i zrozumieć, czego oczekiwać od lekarza.

Przygotowuje listę pytań pomogą Ci w pełni wykorzystać swój czas z lekarzem. W przypadku niedoczynności tarczycy, kilka podstawowych pytań, jakie warto zadać m.in.

Nie wahaj się zadać inne istotne pytania.

Jakie jest prawdopodobieństwo, powodując moje objawy lub stan ?; Czy istnieją inne możliwe przyczyny moich objawów lub stanu ?; Jakie warunki muszę ?; Czy mój stan może tymczasowe lub przewlekłe ?; Jaki jest najlepszy sposób postępowania ?; Jakie są alternatywy dla głównego podejścia sugerujesz ?; Mam te inne problemy zdrowotne. Jak mogę najlepiej zarządzać ich razem ?; Czy istnieją ograniczenia muszę iść ?; Czy mam wizytę u specjalisty ?; Czy istnieje alternatywa dla rodzajową medycynie jesteś przepisując ?; Czy istnieją broszury lub inne materiały drukowane mogę zabrać ze sobą? Jakie strony polecacie?

Pytania lekarz może poprosić m.in.

Kiedy zacząłeś wystąpienia objawów ?; Czy objawy były ciągłe lub sporadyczne ?; Jak poważne są objawy ?; Co, jeśli w ogóle, wydaje się polepszać swoje objawy ?; Co, jeśli w ogóle, pojawia się pogarszać objawy ?; Czy masz w rodzinie choroby tarczycy?

Objawy i leczenie

1

 1

)