liszaj twardzinowy

Liszaj twardzinowy (LIE-kun skluh-ROW-sus) jest rzadką chorobą, która tworzy nierówna, białą skórę, która jest cieńsza niż normalnie. sclerosus porostów może wpływać na skórę w dowolnym miejscu na ciele. Ale najczęściej obejmuje skórę sromu, napletka prącia lub skóry okolicy odbytu.

Każdy może uzyskać liszaj twardzinowy ale kobiety po menopauzie mają wysokie ryzyko.

Czasami liszaj twardzinowy poprawia na własną rękę, a nie trzeba żadnego leczenia. Jeśli nie wymagają leczenia, lekarz może zaproponować opcje, aby powrócić do normalnego wyglądu bardziej na skórę i zmniejsza skłonność do powstawania blizn.

Zdarza się, że łagodne przypadki liszaj twardzinowy powodować żadnych zauważalnych objawów.

Kiedy to nastąpi, objawy mogą obejmować liszaj twardzinowy

Kiedy udać się do lekarza

Zobacz lekarza, jeśli pacjent odczuwa objawy wspólne dla liszaj twardzinowy.

Co możesz zrobić

Jeśli już zdiagnozowano liszaj twardzinowy, skonsultować się z lekarzem co sześć do 12 miesięcy mają być sprawdzane pod kątem wszelkich zmian skórnych lub skutków ubocznych leczenia.

Dokładna przyczyna liszaj twardzinowy nie jest znana. Nadczynność układu odpornościowego lub brak równowagi hormonów może odgrywać pewną rolę. Poprzedni uszkodzenia skóry w określonym miejscu na skórze może zwiększyć prawdopodobieństwo liszaj twardzinowy w tym miejscu.

Liszaj twardzinowy nie jest chorobą zakaźną i nie może być rozłożone podczas stosunku płciowego.

Liszaj twardzinowy często występuje u kobiet po menopauzie, a także u mężczyzn i dzieci. U kobiet, liszaj twardzinowy zazwyczaj wiąże sromu. U chłopców i mężczyzn nieobrzezanych mężczyźni są najbardziej narażone na ryzyko, ponieważ warunek ogół dotyka napletka.

Czego można oczekiwać od lekarza

U dzieci objawy mogą poprawić się w okresie dojrzewania.

Rak skóry rzadko mogą rozwijać się w obszarach dotkniętych liszaj twardzinowy, choć liszaj twardzinowy nie powoduje raka skóry. Kobiety z porostów na twardzinowy sromu są bardziej narażone na rozwój raka sromu. Ale zgodna leczenie miejscowe kortykosteroidy mogą zmniejszyć tę nieco wyższe ryzyko.

Ciężkie liszaj twardzinowy mogą sex bardzo bolesne dla kobiet, bo swędzenie i bliznowacenie może zmniejszyć otwór pochwy i wpływać na zdolność i chęć do współżycia seksualnego. Ponadto, pęcherze mogą stworzyć bardzo wrażliwą skórę do tego stopnia, że ​​jakakolwiek presja na tym obszarze jest nie do zniesienia.

Liszaj twardzinowy może powodować zaostrzenie rzadko i przerzedzenie napletka w nieobrzezanych mężczyzn. Może to powodować problemy podczas erekcji lub przy oddawaniu moczu.

Jeśli masz oznaki i objawy wspólne dla liszaj twardzinowy, umówić się z lekarzem podstawowej opieki. Lekarz może skierować pacjenta do specjalisty w diagnostyce i leczeniu chorób skóry (dermatolog).

kortykosteroidy

Oto kilka informacji, które pomogą Ci przygotować się do wizyty.

Przed wizytą zrobić listę

Kilka podstawowych pytań do lekarza o ewentualnej twardzinowy liszaj obejmują

Lekarz może zadać Ci kilka pytań, takich jak

Lekarz może zdiagnozować liszaj twardzinowy podstawie

Jeśli obszar narządów płciowych nie jest naruszona, nie mogą wymagać leczenia liszaj twardzinowy, zwłaszcza jeśli nie masz objawów. sclerosus porostów może lepiej na własną rękę.

Inne metody leczenia

Jeśli liszaj twardzinowy w okolicach narządów płciowych lub odbytu lub mają bardziej zaawansowaną przypadek na innych częściach ciała, lekarz zaleci leczenie. Zabiegi pomagają zmniejszyć swędzenie, poprawić wygląd Twojej skóry i zmniejsza dalsze blizny.

Kortykosteroidów maści lub kremy są powszechnie przepisywane liszaj twardzinowy. Początkowo będziesz musiał użyć ogólnie kortyzonu kremy lub maści na chorobowo skórę codziennie. Po kilku tygodniach, lekarz może zalecić używać tylko te leki dwa razy w tygodniu, aby zapobiec nawrotom.

Lekarz będzie kontrolować, czy skutków ubocznych związanych z długotrwałym stosowaniem kortykosteroidów stosowanych miejscowo, takie jak dalsze ścieńczenie skóry.

Jeśli leczenie kortykosteroidami nie działa, czy też potrzebne są miesiące terapii kortykosteroidami, inne metody leczenia lekarz może przepisać m.in.

Miejscowe hormony płciowe są stosowane w przeszłości w leczeniu liszaj twardzinowy, jednak ostatnie badania sugerują, że leki te nie są skuteczne.

Usunięcie napletka (obrzezanie) u mężczyzn jest częstym leczenie w przypadkach opornych na inne terapie lub bardziej zaawansowanych przypadkach. Operacja w okolicy narządów płciowych lub odbytu generalnie nie jest zalecany dla kobiet z porostów twardzinowy ponieważ warunek może po prostu wrócić po zabiegu.

Pamiętaj, aby zwrócić się do lekarza, jak często on lub ona zaleca wizyt kontrolnych w poszukiwaniu zmian w skórze. Egzaminy następcze są zwykle zalecane co sześć do 12 miesięcy.

wizyty u lekarza