kamienie nerkowe

Kamienie nerkowe (kamica nerkowa, kamica nerkowa) są małe, twarde osady mineralne, które tworzą się wewnątrz nerkami. Kamienie są wykonane z soli mineralnych i kwasów.

Kamienie nerkowe mieć wiele przyczyn i może dotyczyć każdej części dróg moczowych – od nerek do pęcherza. Często tworzą kamienie gdy mocz staje się skoncentrowany, pozwalając minerałów do krystalizacji i trzymać się razem.

Uboczny kamienie nerkowe mogą być bardzo bolesne, ale kamienie zwykle nie powodują trwałych uszkodzeń. W zależności od sytuacji, może zaistnieć potrzeba nic więcej niż wziąć leki przeciwbólowe i pić dużo wody, aby zdać kamieni nerkowych. W innych przypadkach – na przykład, jeśli kamienie stały złożony w drogach oddechowych lub spowodować powikłania – może być konieczna operacja.

Lekarz może zalecić leczenie zapobiegawcze, aby zmniejszyć ryzyko nawracających kamieni nerkowych, jeśli jesteś w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania je ponownie.

Kamień nerki nie może powodować objawy, dopóki nie porusza się w obrębie nerek lub przechodzi w swoim moczowodzie – przewód łączący nerki i pęcherza moczowego. W tym momencie może pojawić się tych objawów

Kiedy udać się do lekarza

Ból spowodowany przez kamień nerek może zmieniać się – na przykład w celu przeniesienia do innej lokalizacji lub zwiększenia intensywności – jak kamień przechodzi przez dróg moczowych.

Rodzaje kamieni nerkowych

Umówić się z lekarzem jeśli masz jakiekolwiek oznaki i objawy, które martw się.

Niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, jeśli wystąpią

Kamienie nerkowe często nie określony, pojedynczą przyczynę, choć kilka czynników może zwiększyć ryzyko.

Kamienie nerkowe powstają, gdy mocz zawiera więcej substancji tworzących kryształ – takie jak wapń, szczawianów i kwasu moczowego – niż płyn w moczu można rozcieńczyć. W tym samym czasie, mocz może brak substancji zapobiegających sklejaniu się kryształy, tworząc idealne środowisko dla kamieni nerkowych do formy.

Co możesz zrobić

Znając typ kamieni nerkowych pomaga określić przyczynę i może dać wskazówki, w jaki sposób zmniejszyć ryzyko zachorowania na więcej kamieni nerkowych. Rodzaje kamieni nerkowych m.in.

Czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych m.in.

Małe kamienie nerkowe, które nie blokują swoją nerkę lub powodować inne problemy mogą być leczone przez lekarza rodzinnego. Ale jeśli masz duży ból lub poważne problemy z nerkami kamieni nerkowych i doświadczenie, lekarz może skierować pacjenta do lekarza, który leczy problemy w drogach moczowych (urologa lub nefrologa).

Aby przygotować się na wizytę

W przypadku kamieni nerkowych, kilka podstawowych pytań m.in.

Czego można oczekiwać od lekarza

Oprócz pytań przygotować z wyprzedzeniem, nie wahaj się zadać inne pytania podczas nominacji, które występują do Ciebie.

Lekarz może zadać Ci kilka pytań, takich jak

Jeśli lekarz podejrzewa, że ​​masz kamienie nerkowe, może masz badania i procedury diagnostyczne, takie jak

Imaging. Badania obrazowe mogą wykazywać kamieni nerkowych w drogach moczowych. Opcje od prostych brzucha rentgenowskie, które można pominąć małe kamienie nerkowe, do dużych prędkości lub podwójnej energii tomografii komputerowej (CT), które mogą ujawnić nawet drobne kamienie.

Inne opcje obrazowania obejmują USG, nieinwazyjną testową i urografii dożylnej, która polega na wstrzyknięciu barwnika do żyły kończyny górnej i biorąc rentgenowskie (Pielografia) lub obrazy uzyskania CT (CT urogram) jako barwnika wędruje przez nerki i pęcherza moczowego.

Leczenie kamieni nerkowych zmienia się w zależności od typu kamienia i przyczyny.

Małe kamienie z minimalnymi objawami

Większość kamieni nerkowych, nie wymagają leczenia inwazyjnego. Możesz być w stanie przejść przez mały kamień

Kamienie nerkowe, które nie mogą być leczone środkami konserwatywnych – albo dlatego, że są zbyt duże, by przejść na własną rękę, ponieważ powodują one lub krwawienie, uszkodzenie nerek lub trwające zakażeń dróg moczowych – może wymagać bardziej intensywną obróbkę. Procedury te mogą obejmować

Duże kamienie i te, które powodują objawy

Korzystanie fale dźwiękowe do rozbijania kamieni. Dla niektórych kamieni nerkowych – w zależności od wielkości i lokalizacji – lekarz może zalecić procedury zwanej litotrypsja (ESWL).

ESWL wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia silnych wibracji (fale uderzeniowe), które rozkładają kamienie na drobne kawałki, które mogą być przekazywane w moczu. Zabieg trwa około 45 do 60 minut i może powodować umiarkowane ból, więc może być pod sedacji lub znieczulenia światła, aby ci wygodne.

ESWL może powodować krwi w moczu, zasinienia na plecach lub brzucha, krwawienie po nerkach i innych narządach, przyległych i dyskomfort, ponieważ kamień fragmenty przechodzą przez dróg oddechowych.

Chirurgiczne usunięcie bardzo duże kamienie w nerkach. Procedura zwana przezskórna nephrolithotomy (NEF-row-LIH-THOT-uh-me) polega na chirurgicznym usunięciu kamieni nerkowych za pomocą niewielkich teleskopów i instrumentów wstawione przez małe nacięcie w plecy.

Będziesz otrzymywać znieczulenia ogólnego podczas operacji i być w szpitalu przez jeden do dwóch dni, podczas gdy można odzyskać. Lekarz może zalecić tego zabiegu, jeśli ESWL była nieudana.

Korzystanie z zakresu usuwania kamieni. Aby usunąć mniejszy kamień w swoim moczowodzie lub nerek, lekarz może przekazać cienką rurkę (ureteroscope zapaloną) wyposażonego w kamerę za pośrednictwem cewki moczowej i pęcherza do moczowodu swojej.

zmiany stylu życia

Gdy kamień znajduje się specjalne narzędzia mogą sidła kamień lub podzielić go na kawałki, które przejdzie w moczu. Lekarz może następnie umieścić małą rurkę (stentu) w celu zmniejszenia obrzęku moczowodu i wspomagania gojenia. Może trzeba znieczuleniu ogólnym lub miejscowym podczas tej procedury.

Operacja gruczołu przytarczyc. Niektóre kamienie fosforan wapnia są spowodowane nadczynnością przytarczyc, które znajdują się na czterech rogach tarczycy, tuż pod jabłkiem Twojego Adama. Kiedy te gruczoły produkują zbyt wiele parathormonu (nadczynność przytarczyc), stężenie wapnia może stać się zbyt wysokie i kamienie nerkowe mogą powstawać w wyniku.

Nadczynność przytarczyc czasami występuje, gdy małe, łagodne formy nowotworowe w jednym ze swoich gruczołów przytarczyc lub rozwijać inny warunek, który prowadzi te gruczoły produkować więcej hormonu przytarczyc. Usuwanie bakterii z gruczołu hamuje tworzenie się kamieni nerkowych. Albo lekarz może zalecić leczenie pod warunkiem, że jest przyczyną Twojego przytarczyc do nadprodukcji hormonu.

Zapobieganie kamicy nerkowej może zawierać kombinację zmiany stylu życia i leków.

leki

Można zmniejszyć ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych, jeśli ciebie

Pij wodę przez cały dzień. Dla osób z historii kamieni nerkowych, lekarze zazwyczaj zaleca przejściu około 2,6 litra (2,5 litra) moczu dziennie. Lekarz może poprosić, aby zmierzyć ilość oddawanego moczu, aby upewnić się, że pijesz wystarczającą ilość wody.

Jeśli mieszkasz w gorącym, suchym klimacie lub wykonywać częściej, może trzeba pić jeszcze więcej wody do wytwarzania wystarczającej ilości moczu. Jeśli mocz jest jasny i klarowny, jesteś prawdopodobnie picie wystarczającej ilości wody.

Zapytaj swojego lekarza o skierowanie do dietetyka, który pomoże Ci opracować plan odżywiania, który zmniejsza ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych.

Leki mogą kontrolować ilość minerałów i kwasu w moczu i może być pomocne u osób, które tworzą pewne rodzaje kamieni. Rodzaj leczenia lekarza przepisuje zależeć będzie od rodzaju kamieni nerkowych masz. Oto kilka przykładów

wizyty u lekarza