jaki jest zakrzepowa plamica leczyć?

Zakrzepowej plamicy małopłytkowej (TTP) mogą być śmiertelne lub spowodować trwałe uszkodzenia, takie jak uszkodzenie mózgu lub udar mózgu, jeśli nie jest leczone od razu.

W większości przypadków, TTP występuje nagle i trwa przez kilka dni lub tygodni, ale może to trwać kilka miesięcy. Nawroty (flareups) może występować nawet u 60 procent osób, które nabyły TTP. Flareups występują również w większości ludzi, którzy odziedziczyli TTP.

Zabiegi plazmowe są najczęstszym sposobem leczenia TTP. Inne zabiegi obejmują leków i chirurgii. Zabiegi wykonywane w szpitalu.

Terapia plazmowe

Plazma jest płynna część krwi. Niesie krwinek, hormonów, enzymów i substancji odżywczych do organizmu.

Inne zabiegi

TTP jest leczone za pomocą plazmy. obejmuje to

Terapia plazmowe jest uruchamiany w szpitalu tak szybko, jak TTP jest diagnozowana lub podejrzenia.

Dla odziedziczonej TTP, świeżo mrożone osocze jest podana przez dożylne (IV) linii wprowadzony do żyły. Ma to na celu zastąpienie brakującego enzymu ADAMTS13 lub zmienione.

Wymiana w osoczu (zwane również plazmafereza) jest używany do leczenia TTP nabytą. Jest to procedura ratowania życia. Usuwa się przeciwciała (białka) z krwi, które uszkodzić enzym ADAMTS13. Wymiana Plasma zastępuje również enzym ADAMTS13.

Jeśli wymiana osocza nie jest dostępny, można podać świeżo mrożone osocze, dopóki nie jest dostępna.

Podczas wymiany osocza igła IV lub rurkę umieszcza się w żyle łokciowej w celu usunięcia krwi. Krew przechodzi do separatora komórek, w których usuwa się z osocza krwi. Część nonplasma krwi jest zapisywany i zdobyłem osocza dodaje się do niego.

Następnie krew jest umieścić z powrotem do Ciebie za pośrednictwem linii IV włożonej do jednego z naczyń krwionośnych. Czas wymagany do zakończenia postępowania jest różna, ale często trwa około 2 godzin.

Zabiegi świeżo mrożonego osocza lub osocza wymiany zazwyczaj kontynuować aż wyniki testów krwi i objawy poprawy. Może to trwać kilka dni lub tygodni, w zależności od stanu pacjenta. Będziesz pobyt w szpitalu podczas odzyskiwania.

Niektórzy ludzie, którzy odzyskać od TTP mają flareups. Może się to zdarzyć w szpitalu lub po powrocie do domu. Jeśli masz flareup lekarz będzie restart terapię plazmowy.

Inne zabiegi są stosowane, jeśli terapia osoczu nie działa dobrze czy flareups występują częściej.

Dla TTP nabytą, leki mogą spowolnić lub zatrzymać przeciwciała z enzymem ADAMTS13 tworzeniu. Leki stosowane w leczeniu TTP należą glikokortykosteroidy, winkrystyna, rytuksymab, i cyklosporyny A.

Czasami chirurgiczne usunięcie śledziony (narząd w jamie brzusznej) jest potrzebne. To dlatego, że komórki śledziony, aby przeciwciała, które blokują aktywność enzymu ADAMTS13.