jaki jest małopłytkowość zdiagnozowana?

Lekarz zdiagnozuje małopłytkowość podstawie wywiadu lekarskiego, badania przedmiotowego i wyników badań. Hematolog również mogą być zaangażowane w opiekę nad pacjentem. Jest to lekarz, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób krwi i warunki.

Po małopłytkowość jest diagnozowana, lekarz rozpocznie szuka jej przyczyny.

Lekarz może poprosić o czynnikach, które mogą wpływać na płytki krwi, takich jak

Historia medyczna

Lekarz wykona badanie lekarskie szukać oznak i objawów krwawienia, takie jak siniaki i plamy na skórze. On lub ona sprawdzić brzuch na objawy powiększonej śledziony lub wątroby. Też będą sprawdzane pod kątem oznak zakażenia, takie jak gorączka.

Fizyczny egzamin

Lekarz może zalecić jedną lub więcej z następujących testów w celu zdiagnozowania niską liczbę płytek krwi. Aby uzyskać więcej informacji na temat badań krwi, należy przejść do zagadnień związanych ze zdrowiem badania krwi artykułu.

Pełna morfologia krwi (CBC) mierzy poziom krwinek czerwonych, krwinek białych i płytek krwi, we krwi. W tym teście, mała ilość krwi pobranej z naczynia krwionośnego, zwykle w ramieniu.

Jeśli masz małopłytkowość, wyniki tego testu pokaże, że liczba płytek krwi jest niski.

Wymaz krwi służy do sprawdzania wyglądu swoich płytek krwi pod mikroskopem. W tym teście, mała ilość krwi pobranej z naczynia krwionośnego, zwykle w ramieniu.

Badania szpiku kostnego sprawdzić czy szpiku kostnego jest zdrowe. Komórki krwi, w tym płytek krwi, produkowane są w szpiku kostnym. Oba badania szpiku kostnego są zasysania (as-PIH-RA-Shun) oraz biopsję.

Aspiracja szpiku kostnego może być zrobione, aby dowiedzieć się, dlaczego twój szpik kostny nie wytwarza wystarczającej ilości komórek krwi. Do tego badania, lekarz usuwa próbkę szpiku kostnego cieczy przez igłę. On lub ona bada próbki pod mikroskopem, aby sprawdzić wadliwych komórek.

Biopsja szpiku kostnego często odbywa się tuż po aspiracji. Do tego badania, lekarz usuwa próbkę tkanki szpiku kostnego przez igłę. On lub ona bada tkankę, aby sprawdzić liczbę i typy komórek w szpiku kostnym.

Jeżeli krwawienie problemem jest podejrzany, może być konieczne, jak również inne badania krwi. Na przykład, lekarz może zalecić badania PT i PTT, aby zobaczyć, czy krzepliwości krwi prawidłowo.

Lekarz może także zaproponować badanie USG, aby sprawdzić swoją śledzionę. USG wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia zdjęć śledziony. Pozwoli to lekarz, aby zobaczyć, czy śledziona jest powiększona.

Testy diagnostyczne