jak używać automatyczny defibrylator zewnętrzny

Przed użyciem defibrylatora zewnętrznego (automatyczny AED) na kogoś, kto twoim zdaniem konieczności nagłego zatrzymania krążenia (NZK), zaznacz go lub ją.

Jeśli widzisz osobę nagle zapaść i przytomności lub jeśli okaże się osobę już nieprzytomny, potwierdzić, że dana osoba nie może odpowiedzieć. Krzyczeć i potrząsać osobę, aby upewnić się, on lub ona nie jest w stanie uśpienia.

Nie potrząsać niemowlę lub małe dziecko. Zamiast tego można przyciąć dziecku, aby spróbować go w górę obudzić.

Użycie automatycznego defibrylatora zewnętrznego

Zadzwoń 9-1-1 lub mieć kogoś zadzwonić 9-1-1. Jeśli dwa ratownicy są obecne, można zapewnić CPR (resuscytacji krążeniowo-oddechowej), podczas gdy drugi nazywa 9-1-1 i dostaje AED.

Sprawdź oddech i tętno osoby. Jeżeli oddech i puls jest nieobecny lub nieregularne, przygotowanie do korzystania z AED jak najszybciej. (SCA powoduje śmierć, jeśli nie jest leczone w ciągu kilku minut).

Jeśli nikt nie wie, jak długo dana osoba jest nieprzytomna lub jeśli AED nie jest łatwo dostępna, wykonaj 2 minuty resuscytacji. Następnie za pomocą AED (jeśli posiadasz), aby sprawdzić osoby.

Po użyciu AED, lub jeśli nie masz AED, daj resuscytację do czasu przybycia pomocy lekarskiej w nagłych wypadkach lub do czasu człowiek zaczyna się poruszać. Staraj się ograniczyć przerwy w CPR.

Po 2 minutach resuscytacji, można użyć ponownie, aby sprawdzić AED danej osoby rytm serca i dać kolejny szok, jeśli to konieczne. Jeśli uraz nie jest potrzebna, należy kontynuować RKO.

AED są łatwe w obsłudze urządzenia, które przeszkolonych osób postronnych może użyć, aby uratować życie kogoś mając SCA.

Przed użyciem AED, należy sprawdzić, czy kałuże wody w pobliżu osoby, która jest nieprzytomna. Przenieś go do suchej powierzchni i trzymać z dala od wilgoci podczas dostarczania wstrząsy (woda przewodzi prąd).

Włącz zasilanie AED. Urządzenie pozwoli Ci krok po kroku instrukcje. Usłyszysz poleceniami głosowymi i zobaczyć wyświetlanymi na ekranie.

Odsłonić klatkę piersiową osoby. Jeśli klatka piersiowa osoby jest mokra, wysuszyć. AED mają lepkie podkładki z czujników zwanych elektrodami. Zastosuj klocki do klatki piersiowej osoby jak na zdjęciu na polecenie AED.

Umieścić jedną podkładkę na prawym środku klatki piersiowej osoby powyżej brodawki. Umieścić drugi panel nieco poniżej drugiej złączki i po lewej stronie klatki piersiowej.

Upewnij się, że przyklejone klocki mają dobre połączenie ze skórą. Jeśli połączenie nie jest dobry, maszyna może powtórzyć frazę “Elektrody zwrotne”.

Jeżeli dana osoba ma dużo włosów w klatce piersiowej, może trzeba je przyciąć. (AED zazwyczaj pochodzą z zestawu, który zawiera nożyczki i / lub maszynkę do golenia). Jeśli dana osoba ma na sobie leki poprawkę, która znajduje się na drodze, należy go usunąć i oczyścić leku ze skóry przed nałożeniem lepkie podkładki.

Usuń naszyjniki metalowe fiszbiny i biustonosze. Metal może przewodzić prąd i spowodować oparzenia. Można wyciąć środek biustonosz i wyciągnąć go z dala od skóry.

Sprawdź osobę do wszczepionych urządzeń medycznych, takich jak stymulator serca lub kardiowertera-defibrylatora. (Zarys tych urządzeń jest widoczny pod skórę na klatce piersiowej lub brzucha, a osoba może nosić bransoletkę medycznej powiadomienie). Należy również sprawdzić piercing ciała.

Przesuń klocki defibrylatora co najmniej 1 cal od implantowanych urządzeń lub piercing więc prąd elektryczny może przepływać swobodnie pomiędzy klockami.

Sprawdź, czy przewody z elektrodami są podłączone do AED. Upewnij się, że nikt nie dotyka osobę, a następnie naciśnij przycisk AED “Analyze”. Trzymaj się z dala, podczas gdy maszyna sprawdza osoby serca rytm.

Jeśli potrzebny jest wstrząs, AED pozwoli Ci wiedzieć, kiedy należy go dostarczyć. Odsunąć się od osoby, i upewnić się, inne są jasne przed wcisnąć przycisk “szok” AED za.

Rozpocząć lub wznowić resuscytację do czasu przybycia pomocy lekarskiej w nagłych wypadkach lub do czasu człowiek zaczyna się poruszać. Bądź z osobą, do czasu przybycia pomocy lekarskiej i zgłosić wszystkie informacje, wiesz o co się stało.