immunologiczna plamica małopłytkowa (ITP) Podręcznik – przyczyny, objawy i metody leczenia

Co to jest?

Immunologiczna plamica małopłytkowa (ITP), znany również pod nazwą krótszym odporny Małopłytkowość (ten sam skrót ITP), można zrozumieć patrząc na trzy okresy, które tworzą swoje nazwy; Immunologiczny wskazuje, że choroba jest spowodowana przez układ odpornościowy, co sprawia, że ​​komórki i przeciwciała, które atakują osoby własne płytki – części krwi, które pomagają w krzepnięciu krwi .; Plamica oznacza, że ​​choroba jest związana z niskim poziomem płytek krwi, inna nazwa płytek. Płytki wytwarzane są w szpiku kostnym (centralna okładzin kości). Organizm potrzebuje odpowiedniej liczby funkcjonowania płytek krwi w celu umożliwienia krzepnięcia krwi oraz ograniczyć krwawienie, jeśli są wycinane lub występują inne rodzaje traumy .; Plamica oznacza, że ​​choroba powoduje czerwone lub fioletowe wysypkę, które jest spowodowane przez krwawienie podskórne. Jest to tylko jeden objaw choroby

objawy

ITP nie powoduje objawy tak długo, jak liczba płytek krwi utrzymuje się powyżej 50.000, który zwykle stanowi minimum potrzebne, aby zapobiec nieprawidłowe krwawienie. Przy niższych poziomach płytek ITP może powodować różne objawy w zależności od rodzaju ITP .; Zdarza się, że jedynym objawem jest pojawienie się drobnych fioletowych plamy, które pojawiają się na dolnych. Nazywane są wybroczyny. Są to dokładnie określić wielkość nagromadzenia krwi pod skórą spowodowane przez nieszczelne małych naczyń krwionośnych .; W przypadku bardzo niskiego poziomu płytek krwi, ITP może powodować różne objawy w zależności od rodzaju ITP .; Ostra ITP – Objawy zwykle zaczynają gwałtownie. U dzieci, spust może być infekcja wirusowa, a objawy pojawiają ITP jednego do trzech tygodni po ustąpieniu infekcji. U dorosłych, spust na ostrą ITP może nie być oczywiste .; Pierwszym objawem choroby może być czerwony lub fioletowy wysypkę na nogach lub nieprawidłowej siniaki już po niewielkim urazie. Mogą być również niewielkie obszary krwawienia lub “pęcherze krwi” na powierzchni warg lub gumy, oraz częste i poważne nosa. Z wyjątkiem tych objawów, dziecko lub osoba zazwyczaj pojawia się normalne i aktywne .; Trwałe lub przewlekłe ITP – Typowy pacjent z przetrwałym lub przewlekłą ITP jest dorosłą kobietą, która miała sporadyczne epizody niewyjaśnione siniaki, skaleczenia, które zwykle goją się powoli i śluzu we krwi, przedłużone krwawienia po ekstrakcji zębów i niezwykle długie i ciężkie miesiączki.

Diagnoza

Ważne jest, aby poinformować lekarza o wszystkich leków na receptę i bez recepty, leków pochodzenia naturalnego lub ziołowych, że Ty lub Twoje dziecko jest z natury. Lekarz zbada Ty lub Twoje dziecko ze zwróceniem szczególnej uwagi na wszelkie wysypki, obszary sinienie cięć sączące lub inne objawy nieprawidłowego krwawienia. Lekarz będzie zamówić jeden lub więcej spośród następujących testów

Jak długo to trwa?

Nowo zdiagnozowany (ostrej ITP) trwa przez trzy miesiące lub krócej, a 75% dzieci odzyskania we własnym zakresie w ciągu dwóch do trzech miesięcy. Trwałe i przewlekłą ITP zazwyczaj pojawiają się i znikają w ciągu wielu lat.

Jak uniknąć tego stan zdrowia

Nie ma sposobu, aby zapobiec ITP. Jeżeli substancja spowodowała warunek, Ty lub Twoje dziecko być poinformowani, aby uniknąć substancji.

Jak leczyć to schorzenie

Leczenie zależy od tego, czy ITP jest ostre, trwałe lub przewlekłe

Kiedy wizyta u lekarza

Zadzwoń do lekarza, jeśli pacjent miał epizody nieprawidłowych krwawień, w tym łatwe powstawanie siniaków, długotrwałe sączący się z małych kawałków, zaburzenia krwawienia miesiączkowego lub długotrwałe krwawienia po niewielkich zabiegów chirurgicznych lub zabiegów stomatologicznych.

Rokowanie

U dzieci, perspektywy dla ostrej ITP jest na ogół bardzo dobre. Około 75% pacjentów odzyskać całkowicie w ciągu trzech miesięcy, a około 80% odzyskać w ciągu sześciu miesięcy. Mniej niż 1% dzieci z ITP rozwijać krwawienie wewnątrz czaszki. Tylko niewielki odsetek dzieci rozwinie się przewlekłej ITP, a większość z tych dzieci nie mają poważne krwawienie.