imatynib

Klasa terapeutyczna: Leki przeciwnowotworowe agenta

Używa Dla imatynib

Klasa farmakologiczne: Inhibitory kinazy tyrozynowej

imatynib jest dostępny tylko na receptę lekarza.

Decydując się na użycie leku, ryzyko przyjmowania leku musi być wzięta pod uwagę dobro będzie to robić. Jest to decyzja, kiedy lekarz zrobić. Imatinibu dodaje należy uznać

Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli kiedykolwiek miał nietypowa lub alergiczna reakcja na imatynib lub jakichkolwiek innych leków. Należy również poinformować lekarza prowadzącego, jeśli masz jakiekolwiek inne rodzaje alergii, takie jak do żywności, barwniki, konserwanty, lub zwierząt. W przypadku produktów bez recepty, czytać uważnie etykiety lub opakowania produktów.

Odpowiednie badania nie zostały przeprowadzone w związku z wiekiem do skutków imatynibu w leczeniu dodatnim chromosomem Philadelphia przewlekłej białaczki szpikowej (CML Ph +) oraz ostrą białaczkę limfoblastyczną (Ph + ALL) u dzieci w wieku poniżej 1 roku życia. Bezpieczeństwo i skuteczność nie zostały ustalone.

Odpowiednie badania przeprowadzone do tej pory nie wykazały geriatrycznych specyficzne problemy, które ograniczają użyteczność imatynibu u osób starszych. Jednak poważne skutki uboczne (na przykład, obrzęk twarzy, rąk, palców, stóp i / lub dolne nogi i nietypowy przyrost masy ciała) może być bardziej prawdopodobne u pacjentów w podeszłym wieku, którzy mogą być bardziej wrażliwe niż u młodszych dorosłych do skutki imatynib.

Brak odpowiednich badań u kobiet przy określaniu zagrożenia dla niemowląt przy użyciu tego leku w okresie karmienia piersią. Zważyć potencjalne korzyści i potencjalnego ryzyka przed zastosowaniem tego leku w okresie karmienia piersią.

Przed użyciem imatynibu

Mimo, że niektóre leki nie powinny być stosowane razem w ogóle, w innych przypadkach dwa różne leki mogą być wykorzystywane razem, nawet jeśli może występować interakcje. W takich przypadkach lekarz może chcieć zmienić dawkę lub inne środki ostrożności może być konieczne. Podczas robienia imatinib, jest to szczególnie ważne, że personel medyczny wie, jeśli pacjent przyjmuje którykolwiek z wymienionych poniżej leków. Następujące oddziaływań wybrano na podstawie ich potencjalne znaczenie i nie muszą być całkowicie włącznie.

Za pomocą imatinibu z którymkolwiek z następujących leków nie jest zalecane. Lekarz może podjąć decyzję o nie traktują cię z tego leku lub zmiany niektórych innych przyjmowanych leków.

Za pomocą imatinibu któregokolwiek z następujących leków zazwyczaj nie jest zalecane, ale mogą być wymagane w pewnych przypadkach. Jeśli oba leki są przepisywane razem, lekarz może zmienić dawkę lub częstotliwość korzystania z jednego lub obu leków.

Korzystanie imatynibu któregokolwiek z następujących leków może powodować zwiększone ryzyko wystąpienia pewnych skutków ubocznych, ale używając obu leków może być najlepsze leczenie dla Ciebie. Jeśli oba leki są przepisywane razem, lekarz może zmienić dawkę lub częstotliwość korzystania z jednego lub obu leków.

Niektóre leki nie powinny być używane w lub wokół czasie spożywania żywności lub jedzenia niektórych rodzajów żywności, ponieważ mogą wystąpić interakcje. Używanie alkoholu i tytoniu z niektórymi lekami może też powodować interakcje prawdopodobne. Następujące oddziaływań wybrano na podstawie ich potencjalne znaczenie i nie muszą być całkowicie włącznie.

Korzystanie imatinib z którymkolwiek z poniższych nie jest zwykle zalecane, ale mogą być nieuniknione w niektórych przypadkach. Jeśli stosuje się razem, lekarz może zmienić dawkę lub jak często używasz imatynibu lub daje specjalne instrukcje na temat korzystania z żywności, alkoholu czy tytoniu.

Obecność innych problemów zdrowotnych może mieć wpływ na korzystanie z imatynibem. Upewnij się, aby poinformować lekarza, jeśli masz jakieś inne problemy zdrowotne, zwłaszcza

Weź imatynibu tylko zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie bierz go więcej, nie bierz go częściej, a nie przyjmować go przez dłuższy czas, niż lekarz zamówione. Biorąc za dużo może zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, a jednocześnie zbyt mało może poprawić swoją kondycję.

imatinib powinny być podejmowane z wysokiej szklance wody i posiłku, aby zapobiec podrażnienie żołądka.

Tabletkę połykać w całości. Nie łamać ani kruszyć je.

Jeśli nie można połknąć tabletkę, można rozpuścić tabletkę w szklance wody lub soku jabłkowego. Jeśli pacjent przyjmuje tabletki 100 mg, rozpuścić go w 2 uncji (1/4 szklanki) wody lub soku. Jeśli pacjent przyjmuje tabletki 400 mg, rozpuścić go w 7 uncji (około 1 szklanki) wody lub soku. Wymieszać z łyżką i pić natychmiast po tabletka rozpuszcza.

Nie jeść grejpfrutów ani pić soku grejpfrutowego podczas korzystania imatynibu. Grejpfrut, sok grejpfrutowy może spowodować stężenia we krwi imatinibu być wyższa niż normalnie.

Należy uważać, aby nie dotykać pokruszonych lub przełamanych tabletek. Jeśli masz kontakt z łamać ani kruszyć tabletek, przemyć skórę wodą z mydłem razu.

Dawkę imatinibu będzie różna dla różnych pacjentów. Postępuj zgodnie z poleceniami lekarza lub zgodnie ze wskazówkami na etykiecie. Poniższa informacja zawiera tylko średnie dawki imatynibu. Jeśli dawka jest różna, nie należy zmieniać, chyba że lekarz zaleci, aby to zrobić.

Ilość leku, który można przyjąć w zależności od wytrzymałości na lek. Również liczba dawek wziąć każdy dzień, czas między dawkami, a długość czasu zażycia leku zależy od problemu medycznego, dla którego używasz leku.

W przypadku pominięcia dawki imatynibu, należy przyjąć ją jak najszybciej. Jednakże, jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, należy opuścić pominiętą dawkę i powrócić do zwykłego schematu dawkowania. Nie należy stosować podwójnej dawki.

Przechowuj lek w zamkniętym pojemniku w temperaturze pokojowej, z dala od źródeł ciepła, wilgoci i światła. Chronić przed mrozem.

Trzymać z dala od dzieci.

Właściwe stosowanie imatynibu

Nie trzymaj przestarzałego leku lub lek nie jest już potrzebne.

Zapytaj lekarza prowadzącego, jak powinien dysponować każdy lek nie wykorzystać.

Jest bardzo ważne, aby lekarz sprawdzić swoje postępy w regularnych wizyt, aby upewnić się, że imatynib działa prawidłowo. mogą być potrzebne badania krwi w celu sprawdzenia niepożądanych efektów. Pamiętaj, aby zachować wszystkie terminy.

Korzystanie imatynibu podczas ciąży może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Użyj wysoce skuteczną formę kontroli urodzeń (szczególnie jeśli jesteś aktywna seksualnie pacjent kobiet), żeby nie zajść w ciążę. Jeśli uważasz, że zajdzie w ciążę podczas stosowania leku należy poinformować lekarza od razu.

Ciężkie reakcje skórne mogą wystąpić w trakcie leczenia imatynibem. Skonsultuj się z lekarzem od razu, jeśli masz pęcherzy, peeling lub rozluźnienie skóry, czerwone zmiany skórne, trądzik lub skóry ciężka wysypka, rany lub owrzodzenia na skórze, albo gorączka lub dreszcze, gdy używasz imatynibu.

Niektóre poważne skutki uboczne, takie jak czarny, smoliste stolce, ciężkie bóle brzucha lub wymioty krwi lub materiału, który wygląda jak mogą wystąpić podczas leczenia imatynibem fusy.

Podczas leczonych imatinibem, a po przerwaniu leczenia z nim, nie ma żadnych szczepień (szczepienia) bez zgody lekarza. Imatinib może obniżać odporność organizmu i jest szansa, że ​​masz infekcję szczepienie ma na celu zapobieganie. Ponadto inne osoby mieszkające w gospodarstwie domowym, nie powinni przyjmować doustna szczepionka przeciwko polio, ponieważ istnieje szansa, mogliby przekazać wirusa polio na was. Należy także unikać osób, które niedawno podjęte doustną szczepionkę przeciwko polio. Nie zbliżyć się do nich i nie zatrzymuj się w tym samym pomieszczeniu z nimi zbyt długo. Jeśli nie można podjąć następujące środki ostrożności, należy rozważyć noszenie ochronną maskę, która zakrywa nos i usta.

Imatinib może czasowo obniżyć liczbę białych krwinek we krwi, co zwiększa szanse na zakażenie. Można także zmniejszyć liczbę płytek krwi, które są niezbędne dla prawidłowego krzepnięcia krwi. W takim przypadku istnieją pewne środki ostrożności, które można podjąć, zwłaszcza gdy morfologia krwi jest niski, w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia lub krwawienia

Środki ostrożności podczas korzystania z imatynibu

Jeśli szybko przybiera na wadze; mając ból w klatce piersiowej lub dyskomfort, skrajne zmęczenie lub osłabienie, trudności z oddychaniem, nierównego bicia serca, czy nadmierne obrzęk rąk, nadgarstków, kostek lub stóp, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Mogą to być objawy choroby serca lub utrzymując organizm zbyt dużo wody.

Skonsultuj się z lekarzem od razu, jeśli masz ból lub tkliwość w górnej części żołądka, bladą stolce, ciemny kolor moczu, utrata apetytu, nudności, zmęczenie lub osłabienie lub żółtymi oczami lub skórą. Mogą to być objawy poważnego problemu wątroby.

imatinib może spowodować powolny wzrost. Jeśli dziecko jest za pomocą imatynibu, lekarz będzie musiał śledzić wysokości i masy ciała dziecka, aby upewnić się, że dziecko jest prawidłowo rośnie.

imatinib może spowodować poważne typ reakcji nazywa zespołu lizy guza. Lekarz może podać leki, aby pomóc temu zapobiec. Zadzwoń do lekarza od razu, jeśli masz spadek lub zmianę ilości moczu, bóle stawów, sztywność, lub obrzęk, dolnej części pleców, boczne lub ból brzucha, szybki przyrost masy ciała, obrzęk stóp lub podudzi, albo zmęczenie lub słabość.

imatinib może powodować zawroty głowy, senność lub problemy widząc wyraźnie. Upewnij się, że wiesz, jak reagować na imatynib, zanim dysk, obsługiwać maszyn, czy też inne prace, które wymagają, aby być czujnym i mogli dobrze widzieć.

Nie należy przyjmować inne leki, o ile nie zostały omówione z lekarzem. Obejmuje receptę lub bez recepty (over-the-counter []) leki OTC i ziołowe (np dziurawiec) lub suplementy witaminowe.

Wraz z jego potrzebnych efektów, lek może powodować działania niepożądane. Chociaż nie wszystkie z tych objawów niepożądanych może wystąpić, jeśli robią wystąpić mogą potrzebować pomocy lekarskiej.

imatinib Side Effects

imatynib

Skonsultuj się z lekarzem natychmiast, jeśli którykolwiek z następujących objawów niepożądanych

Mogą wystąpić pewne skutki uboczne, które z reguły nie potrzebują pomocy lekarskiej. Te działania niepożądane mogą odejść w trakcie leczenia, jak twoje ciało dostosowuje się do medycyny. Również Twój pracownik służby zdrowia może być w stanie powiedzieć o sposobach zapobiegania lub zmniejszenia niektórych z tych działań niepożądanych. Skontaktuj się z pracownikiem służby zdrowia, jeśli którykolwiek z następujących objawów niepożądanych lub są uciążliwe lub jeśli masz jakiekolwiek pytania na ich temat

Inne działania niepożądane nie wymienione może również wystąpić u niektórych pacjentów. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek innych objawów należy skontaktować się z pracownikiem służby zdrowia.

Dostępne tylko Rx Recepty

Ciąża Kategoria D Pozytywna dowody ryzyka

Harmonogram N CSA Nie kontrolowane narkotyków

Zatwierdzenie Historia Historia Kalendarz Drug w FDA

Przewlekła białaczka szpikowa hydroksymocznik Gleevec, cyklofosfamid, Cytoxan, Hydrea, Sprycel®

Nowotwór podścieliska przewodu pokarmowego Gleevec Sutent, sunitynib, Stivarga, REGORAFENIB

Ostra białaczka limfoblastyczna metotreksat, Gleevec, doksorubicyna, merkaptopuryna, adriamycyna, Sprycel®

Mastocytoza układowa omeprazol, Prilosec, lanzoprazol, Prevacid Gleevec kromoglikan