bezsenność

Bezsenność jest trwałym zaburzeniem, które może sprawić, że trudno zasnąć, trudno zatrzymać śpi albo oba, pomimo możliwości dla odpowiedniego snu. Z bezsennością, zwykle budzą uczucie wypoczętym, co ma katastrofalny wpływ na zdolność do funkcjonowania w ciągu dnia. Bezsenność może SAP nie tylko swój poziom energii i nastrój, ale także swoje zdrowie, wydajność pracy i jakość życia.

Jak dużo snu jest na tyle różni się od osoby do osoby. Większość dorosłych potrzebuje od siedmiu do ośmiu godzin na dobę.

Wielu dorosłych doświadczać bezsenności w pewnym momencie, ale niektórzy ludzie mają długoterminowe (chroniczne) bezsenność. Bezsenność może być głównym problemem, lub może być wtórne z powodu innych przyczyn, takich jak choroby lub leczenia.

Nie trzeba pogodzić się z bezsennych nocy. Proste zmiany w swoich codziennych nawyków często może pomóc.

Objawy mogą obejmować bezsenność

Kiedy udać się do lekarza

Ktoś z bezsennością często będzie trwać 30 minut lub więcej, aby zasnąć i może dostać się tylko sześć lub mniej godzin snu na trzy lub więcej razy w tygodniu przez miesiąc lub dłużej.

Bezsenność i starzenie

Jeśli bezsenność sprawia, że ​​trudno, aby funkcjonować w ciągu dnia, skonsultować się z lekarzem, aby ustalić, co może być przyczyną problemu snu i jak można je leczyć. Jeśli lekarz uzna, można mieć zaburzenia snu, może być skierowana do domu spać przez specjalnego testu.

Najczęstsze przyczyny bezsenności m.in.

Bezsenność staje się coraz bardziej powszechne wraz z wiekiem. Jak się starzeć, mogą wystąpić

Zmiana w zdrowiu. Przewlekły ból warunkach, takich jak zapalenie stawów lub pleców, jak depresja, lęk i stres może zakłócać sen. Starsi ludzie często rozwijają nienowotworowy powiększenie gruczołu krokowego (łagodnego rozrostu gruczołu krokowego), które mogą powodować konieczność częstego oddawania moczu, przerywając snu. U kobiet po menopauzie uderzenia gorąca mogą być równie destrukcyjne.

Co możesz zrobić

Inne zaburzenia snu, takie jak bezdech senny i zespół niespokojnych nóg, również stają się bardziej powszechne wraz z wiekiem. Bezdech senny powoduje się zatrzymać okresowo oddychanie przez całą noc. zespół niespokojnych nóg powoduje nieprzyjemne doznania w nogach i prawie nieodpartym pragnieniu ich przeniesienia, które mogą uniemożliwić zaśnięciem.

Problemy ze snem mogą być problemem dla dzieci i młodzieży, jak również. Jednak niektóre dzieci i młodzieży po prostu mieć problemy z zaśnięciem lub oprzeć regularny snem, ponieważ ich wewnętrzne zegary są bardziej opóźnione. Chcą iść do łóżka spać później i później w godzinach porannych.

Prawie każdy ma sporadyczne bezsenną noc. Ale twoje ryzyko jest większe, jeśli bezsenność

Sen jest równie ważne dla zdrowia, jak zdrowej diety i regularnych ćwiczeń. Bez względu na brak snu, bezsenność może mieć wpływ na was psychicznie i fizycznie. Osoby z bezsennością zgłosić niższą jakość życia w porównaniu z osobami, które są dobrze spania.

Powikłania mogą obejmować bezsenność

Czego można oczekiwać od lekarza

Jeśli masz problemy ze snem, będziesz prawdopodobnie zacząć od rozmowy z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

Aby przygotować się na wizytę

Na bezsenność, kilka podstawowych pytań do lekarza to

Nie wahaj się zadawać pytania w dowolnym momencie w trakcie wizyty.

Kluczowym elementem oceny bezsenności jest szczegółowy wywiad, więc lekarz zada wiele pytań.

O swojej bezsenności

zachowanie terapii

O dzień

O rutynowych snem

leki na receptę

O innych sprawach, które mogą mieć wpływ na sen

Poza prośbą szereg pytań, lekarz może masz wypełnić kwestionariusz, aby określić swój wzorzec sen-czuwanie i swój poziom senność w ciągu dnia. Użytkownik może również zostać poproszony o prowadzenie dziennika snu przez kilka tygodni, jeśli nie zostało to zrobione.

Lekarz może wykonać badanie lekarskie do poszukiwania śladów innych problemów, które mogą być przyczyną bezsenności. Zdarza się, że badanie krwi może być zrobione, aby sprawdzić problemy z tarczycą lub innych warunków, które mogą powodować bezsenność.

Jeśli przyczyna swojej bezsenności nie jest jasne, czy masz objawy innego zaburzenia snu, takie jak bezdech senny lub zespół niespokojnych nóg, może być konieczne, aby spędzić noc w środku snu. Testy wykonywane są do monitorowania i rejestrowania różnorodnych działań ciała podczas snu, w tym fal mózgowych, oddychanie, bicie serca, ruchy gałek ocznych i ruchów ciała.

Zmiana nawyków snu oraz likwidowanie wszelkich przyczyn bezsenności, takie jak warunki medyczne lub leki, może przywrócić spokojny sen dla wielu ludzi. Jeżeli środki te nie działają, lekarz może zalecić leki, aby pomóc w odpoczynku i snu.

zabiegi behawioralne nauczyć nowych zachowań snu i sposoby poprawy środowiska snu. Dobre nawyki snu promować zdrowy sen i czujność w ciągu dnia. terapie zachowania są zwykle zalecane jako pierwszej linii leczenia dla osób z bezsennością. Zazwyczaj są one równie lub nawet bardziej skuteczne niż leki snu.

Over-the-counter snu pomocy

Zachowanie to terapie

Mając na receptę tabletki nasenne – takie jak zolpidem (Ambien) eszopiklon (Lunesta) Zaleplon (Sonata) lub ramelteon (Rozerem) – może pomóc Ci zasnąć. Lekarze na ogół nie zalecają polegania na receptę tabletki śpiących dłużej niż kilka tygodni, ale kilka leki są dopuszczone do długotrwałego stosowania.

Bez recepty leki przeciwhistaminowe, które zawierają snu może powodować senność. Leki przeciwhistaminowe mogą początkowo powodować podpity, ale mogą również obniżyć jakość snu i mogą powodować działania niepożądane, takie jak senność w ciągu dnia, zawroty głowy, zatrzymanie moczu, suchość w ustach i zamieszania. Efekty te mogą być gorsze u osób starszych. Leki przeciwhistaminowe mogą również pogorszyć problemy moczowych, co może doprowadzić do wstawać na mocz bardziej w nocy.

Bez względu na wiek, bezsenność zwykle jest uleczalna. Kluczem często polega na zmianach w rutynę w ciągu dnia, a gdy idziesz do łóżka. Dobre nawyki snu promować zdrowy sen i czujność w ciągu dnia. Te wskazówki mogą pomóc.

Podstawowe wskazówki

Przed snem

Wiele osób nigdy nie odwiedzić swojego lekarza na bezsenność i starają się radzić sobie z bezsennością na własną rękę. Chociaż w wielu przypadkach, bezpieczeństwo i skuteczność nie zostały udowodnione, niektórzy ludzie próbują terapie, takie jak

Ponieważ Food and Drug Administration nie określa, że ​​producenci pokazać dowód skuteczności i bezpieczeństwa przed wprowadzeniem do obrotu suplement diety snu pomocy, porozmawiaj z lekarzem przed podjęciem jakichkolwiek ziołowych suplementów diety i innych produktów OTC. Niektóre produkty mogą wchodzić w interakcje z lekami i innymi – takimi jak L-tryptofan, kava lub 5-hydroksytryptofan (5-HTP) – może być niebezpieczne, na własną rękę.

wizyty u lekarza